Min 9 dage gammel dreng har et stort suttebehov, og i dag har vi måtte kapitulere og give ham en sut. Ellers skulle jeg have ham lagt ved hele tiden.
Min amning fungerer ikke 100% optimalt og vi har været indlagt et døgn på Skejby for han tabte sig og jeg skulle have mælkeproduktionen op.
Det er blevet bedre og der kommer mere mælk, men han får stadig mme ved siden af. Først 20 min ved hvert bryst og derefter 80 ml mme. Prøver jeg at skære lidt ned på flasken, pylrer han og søger mit bryst. Som jeg så ligger til, og han sutter da fint en stykke tid og derefter bare slår over i en anden suttemetode så der ikke kommer mælk ud af brystet.
Det jeg frygter er, at hans behov for at sutte og dermed får sut af og til i stedet for at ligge hos mig, gør at han mister lysten til at amme hos mig og heller vil spise af flasken.
Har nogle af jer erfaringer til hvordan man får amningen op at køre 100% at man kan undvære flasken?
Samt hvad skal der være af grænser for hvor længe eller hvor meget han må bruge sut?
Han skal jo tage på i vægten. Jeg ammede mit første barn i halvandet år, men omstændighederne ved fødslen var anderledes. Det er to helt forskellige drenge.
Anmeld