Vi har haft lidt problemer med Frejas søvnmønster om dagen, hvor hun har sover 2-3 timer om formiddagen og så ikke har villet sove mere.
Så en kort periode sov hun pludselig kun 45-60 min. og så ville hun gerne sove en lang lur om eftermiddagen. Jeg tænkte at det var perfekt. Men nu er hun gået tilbage til det samme mønster.
Så jeg overvejer at vække hende når hun har sovet formiddagslur i en times tid, håb om at hun vil sove igen i eftermiddag.
Er der nogen der har erfaringer med det? Er det mon en god ide, eller kommer det bare og bider mig i r****? 
Jeg har ogs overvejet om hun var ved at være klar til kun 1 lur (hun er 9½ md) - men jeg synes ikke jeg kan strække hendes 1. lur ret meget. Der kommer hun ud ca. 8.15-8.30, og der er hun virkeligt TRÆT og falder i søvn i løbet af få min.
Hun vågner nemlig allerede omkring 5.30-6.00 om morgenen.
Og når hun så vågner fra lur allerede før 11, så er det for længe for hende uden lur indtil hun bliver puttet til natten.
WHAT TO DO? Øs ud af al jeres erfaring! 
Anmeld