Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
Hejsa!
Jeg står også i den situation hvor mig og kæresten har prøvet projekt baby i 1 ½ år men uden held.
Vi skal til vores 1. samtale og starter i fertilitetsbehandling den 31. maj.
Vi glæder os rigtig meget
vi kan ikke vente mere
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
3 år er der gået her
Vi er nu i behandling og håber, at det meget snart lykkes
2 år tog det at blive gravid med den første og 8 mdr tog det at blive gravid denne her gang.
hos os tog det ca 1,5 år
SRP skriver: Hej piger Er der mon mange herinde, som lige som jeg selv, har været i gang med projekt baby i længere tid. Vi har forsøgt snart et år. Puha det er hårdt, at der ikke er sket noget endnu.
Hej piger
Er der mon mange herinde, som lige som jeg selv, har været i gang med projekt baby i længere tid. Vi har forsøgt snart et år. Puha det er hårdt, at der ikke er sket noget endnu.
Vi prøvede i ca 9-11 måneder. Det lykkedes først den dag jeg lagde kalenderen væk, stoppede med a tælle dage og beregne frem og tilbage
5 år med 4 MA. gravid 5 gang .. det er lykkens gang
Hej SRP.
Min mand og jeg prøvede på egen hånd i 1 år, hvorefter vi tog til lægen, hvor vi fik at vide, at vi aldrig ville blive gravide på naturlig vis.
Vi fik hjælp i 1 år, hvor så jeg blev gravid 1 gang - og tabte .
Efter det år, besluttede vi os for at tage en pause, da jeg skulle læse til eksamen, og havde behov for at flytte fokus.
Midt i eksamenstiden blev jeg altså gravid - UDEN hjælp ......
Dvs. 2 års forsøg på at blive gravid... Jeg ønsker dig al held og lykke. Det skal nok blive din tur.
Sandrica skriver: Hej SRP. Min mand og jeg prøvede på egen hånd i 1 år, hvorefter vi tog til lægen, hvor vi fik at vide, at vi aldrig ville blive gravide på naturlig vis. Vi fik hjælp i 1 år, hvor så jeg blev gravid 1 gang - og tabte . Efter det år, besluttede vi os for at tage en pause, da jeg skulle læse til eksamen, og havde behov for at flytte fokus. Midt i eksamenstiden blev jeg altså gravid - UDEN hjælp ...... Dvs. 2 års forsøg på at blive gravid... Jeg ønsker dig al held og lykke. Det skal nok blive din tur.
ET LILLE HINT !!!!
www.elefantino.dk ...........
Prøvede med en tidligere kæreste i et år og var igennem graviditetsudredning.. Af andre årsager gik vi fra hinanden og da jeg og nuværende kæreste var klar til at prøve, gik der kun 4 mrd. Det er ikek fordi jeg foreslår at bytte manden ud hvis ikek det går. Jeg tror mere på at jeg fik en ny start uden at jeg nåede at tænke så meget over det. (ex gjorde anden gravid få måneder efter vi var gået fra hinanden, så vi har begge kunnet. Det skulle bare ikke være sammen)
Så har før prøvet at gå og vente og håbe..
for alle jer der er igang med projekt baby, uanset om det er med hjælp eller selvhjælp
Vi er igang med min 9 måned i PB! Det er rigtig hårdt og meget uoverskueligt at blive ved med at blive skuffet. Vi forsøger at holde hovedet højt, men nogen gange er det svært. Jeg er dog sikre på, at vi en dag bliver forældre - uanset hvad..
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128