Käte skriver:
Da mine to piger er meget syge er jeg blevet anbefalet at give dem de dråber men de skal have 3 • 15 dråber om dagen det er mange og hvordan skal man give og huske at give dem når de jo også er i dagpleje og børnehave? Og kan det gives uden betydning for anden medicin og vitamin piller? Og hvad med imunforsvaret bliver det så afhængigt af det fremover? Og hvor længe skal man så blive ved med at give dem det? Og smagen er sikkert heller ikke den bedste så hvordan giver i det?
Her er jeg begyndt at give det. Det er dog eliksir. Min datter skal ha 3* 2,5 ml. Alternativt kan man give ddet hele på en gang, men så skal det være om morgenen. ( er dog ikke hver dag jeg husker det)
Mht smagen står der på flasken, at man kan blande der i appelsin juice da det er noget af det der tager smagen mest muligt.
Men min datter er overraskende nem til at tage det. Hun slugere det bare og skyller ned med noget at drikke, og så er det det. Jeg synes ellers, at det smager fælt!
Mvh vitaminpiller, så får hun stadig dem.
Anmeld