Hej damer..
Min datter på 7½ måned spiser fint grød og mos hver dag.. Hun får også bryst hver gang hun skal sove, og til natten.. Det er sådan set også fint nok, men hvornår begyndte I med fx bondebrød osv.? Eller hvornår kunne jeres små spise sig mætte i "almindelig" mad?
Jeg har prøvet at tilbyde hende brød osv. Men hun vil ikke ha' det.. Hun vrider sig væk, hver gang jeg prøver at putte det i munden på hende.. Når hun selv får lov at sidde med det, bliver det bare most, leget med og undersøgt.. Det betyder vel, at hun ikke er klar til det endnu..?
Hun har 2 tænder i undermunden, men hun er ikke så god til at tygge noget endnu.. Hun får det meget galt i halsen, og kaster nogle gange op også, hvis det kommer den gale vej.... Hun kan godt håndtere en blød og moden pære, eller noget blødt melon, men ikke andet fast føde som sådan.. Hvordan gjorde I..?

Anmeld