Er det urimelig?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

19. december 2011

Tin

Profilbillede for Tin
TrineMine86 skriver:



jeg ville nok også beholde ham hjemme, den tid kommer aldrig igen, hvor man kan nyde sit barn mens man går hjemme.. det er så kort tid man har sammen med sit barn, når først du starter på arbejde igen, så har du ikke muligheden længere..



Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

19. december 2011

Thalia

For et års tid siden kørte blandt andet politikken en række artikler hvor forskellige børnepsykologer redegjorde for at børn faktisk har bedst af bare at være hjemme de første 2 år af deres liv.

http://politiken.dk/debat/ECE1133357/smaa-boern-boer-blive-hjemme/

http://politiken.dk/debat/ECE1133292/de-foerste-par-aar-er-afgoerende/

Jeg er ret enig med artiklerne i at pasning af børn i de første 2 leveår, ikke handler om barnets tarv, men derimod om forældrenes - hvilket for mig er helt i orden. Der skal være plads til alle i familien, og ikke alle forældre har lyst til eller mulighed for at gå hjemme i 2 år. Jeg synes bare at man skal lade være med at undskylde det med at børn skal socialiseres osv - det kan de nemt blive uden at bruge hovedparten af en uge i en institution eller en DP.

Havde jeg været i TS sted, havde jeg nok ventet med vuggestuestart til 1. januar, og så ville der stadig være tid til en god lang indkøring.

Nu er valget bare truffet om at barnet skulle i pasning, og så må den næstbedste løsning for mig at se være korte dage i pasning og måske en del fridage. men uanset hvad så synes jeg ikke at svigermor er urimelig fordi hun tænker anderledes end TS - jeg synes egentlig at svigermor giver fin mening i denne her sag

Anmeld

19. december 2011

Anonym

Anonym skriver:

TS HER!

Fik måske ikke lige skrevet at jeg har holdet er års barsel og har nu 8 ugeres ferie, som jeg har opsparet under barsel.

Det har ikke spor at gøre med mit overskud! Mit barn er ret aktiv og ville i vores øjne have bedst af det, man kan jo også pakke dem for meget ind.



Ano 2 her!

Det er ikke svært at aktivere en 1-årig i et par måneder, så det har altså noget at gøre med manglende overskud.

Det er også fair nok. Alle kan have de perioder.

Men det er ikke barnets tarv. Det er der lavet flere undersøgelser på. Så at forældre bliver ved med at bekræfte hinanden i, at det er vigtigt for babyer at komme ud, gør det ikke mere rigtigt. Det er stadig skrupforkert.

 

Anmeld

19. december 2011

Thalia

Anonym skriver:



Ano 2 her!

Det er ikke svært at aktivere en 1-årig i et par måneder, så det har altså noget at gøre med manglende overskud.

Det er også fair nok. Alle kan have de perioder.

Men det er ikke barnets tarv. Det er der lavet flere undersøgelser på. Så at forældre bliver ved med at bekræfte hinanden i, at det er vigtigt for babyer at komme ud, gør det ikke mere rigtigt. Det er stadig skrupforkert.

 



Lige præcis!

Det er helt ok at forældre har brug for at få deres børn passet. Det kan der være masser af grunde til. Men det er noget fis at bilde sig selv og andre ind at det er noget man gør for barnets skyld.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.