hjælp... hoste i 5 uger

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

4. december 2011

Toshiba

SilasMor skriver:



Jeg vil i hvert fald lige tage fat i lægen i morgen og hører ham ad



ja det er dælme længe bare at sige det er "alm hoste"

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

4. december 2011

heaven

astma??

Astmatisk bronkitis (staves??)

her hjælper det med rent sengetøj og en god gang rengøring, godt med udluftning og meget hævet hovedegærde...

Lasse endte med at får konstateret astmatisk bronkitis (staves??), og får nu medicin for det...

kræv det bliver ordenligt undersøgt, evt ved en børnelæge - de praktiserende er ikke altid på hjemmebane med f.eks astma

Jannie

Anmeld

4. december 2011

tb

SilasMor skriver:

Godaften de damer (og herrer)
Sagen er den at Silas nu efterhånden har hostet i 5 uger, hovedsagligt om natten.
Han har lige haft feber i 1 1/2 dag og vi var da også ved lægen i den forbindelse. Lægen kan bare ikke hverken se eller hører noget forkert. Lungerne er i orden, ingen halsbetændelse og ingenting at se i ørerne.

Vi har også haft ham afsted til lægen for to uger siden, der var beskeden den samme. Ingenting at se eller hører.

Med andre ord, Silas har en god gammeldags forkølelse

Men synes efterhånden det er ved at være synd at han skal hoste sådan om natten, og det går også ud over min nattesøvn fordi han går i babyalarmen hver gang

Er der nogen af jer kloge folk der har nogle gode råd til hvad vi gøre for vores lille skat, så han (og jeg) kan sove bedre om natten?

Det kan lige nævnes at han ikke er mærket af det om dagen. Han leger, sludre, pliers osv som han plejer.



Hvis han bliver ved, så få ham tjekket for RS virus. Vores Sille hostede os længe sidste år. Hun startede vist i nov/dec. Var ved lægen mange gange, også vagtlægen. Intet at se eller høre. Fik at vide det BARE var en virus. Den 14 februar var hun så dårlig at lægen endelig fik øjnene op. Hun døjede med at trække vejret efter at have hostet så længe og vi blev indlagt på børneafdelingen. Viste sig hun havde RS virus. Og fordi hun havde gået med det så længe, har hun nu fået Asmatisk bronkitis.

Ikke for at skræmme dig, men der sker jo ikke noget ved at få det tjekket. Det er bare en snot/spyt prøve de skal tage.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.