Den lykkelige skriver:
Min datter er 8,5 måned og har den sidste uge/14 dage vågnet ca 6 gange og fået ca 150 ml HVER gang.. det er MEGET mere end normalt!! Hun plejer vågne en gang om natten.. og tit sov hun igennem.. hun kæmper rigtig meget med bisserne og har så ondt for tiden og har vist haft det en del tid..
Men skal vi gøre noget for at ændre det?? Det er ret frustrerende.. for hun spiser jo intet i dagtimerne.. men det jo klart når hun får over 1 liter om natten
Men skal vi bare lade hende ændre sig ind igen når hun nok lige er kommet over de tænder? Og der er jo også noget med et tigerspring nu her ikke? Kan det være det??
MEN altså skal vi mon gøre noget/noget anderledes??
Nogen der har prøvet det?
Jeg kan ikke bestemme om I skal ændre noget, kun I ved hvad der fungerer hos Jer!
Men anbefalingerne lyder på, at hvis de får mere end 1 liter MME i døgnet, bør man udskifte noget af det, med mere mættende mad. De bør have 3/4 liter mælk i døgnet - og efter min mening fordelt på dagtimerne når hun er så gammel.
Som sagt kan kun I bestemme det - alle er forskellige, men jeg synes det var bedre at trøste hende, tilbyde vand, hygge, sut, putning og måske en sang om natten, end mad. Det er en dårlig vane, når hun nu har kunnet undvære.
Hvordan du vænner hende af, hvis du har lyst? Jeg ved det ikke, men ville nok personligt indstille mig på en kold tyrker, og håbe det gik stærkt..

Anmeld