Anonym skriver:
ja som overskriften siger, er der så nogen der har en mand/kæreste der arbejder om natten?
Hvis ja, hvor længe sover de så når de kommer hjem?
Siger det lige med det samme, Ved godt natarbejde er rigtig hårdt!
manden her hjemme møder kl 22 og er ca hjemme mellem 5 - 6 om morgen, drikker en kop kaffe også går han i seng, og der ligger han så til 16 - 16.30 nogen gange mindre eller mere..
Dvs at jeg både må hente og bringe vores søn i vuggestuen, lave mad, børste tænder, og putte vores søn.. Hvis jeg spørger ham om han bare 1 dag kan hente vores søn, siger han: Jeg skal også sove du!!!
Ja det skal du, men du har altså også en søn.
Sjovt nok synes jeg han sover meget, men det synes min far ikke (de køre sammen) min far har ringet, og sagt til mig at han skal altså sove mere, og at jeg skal sige til ham at han skal gå i seng.. Ja men han sover altså hele tiden (synes jeg)
Så piger, hvordan fordeler i det der hjemme, når den der er arbejde om natten???
Ikke mere..heldigvis..men min x-mand arbejdede gennem vores 11 år sammen på skiftehold og dermed også nat.
Man siger at når man arbejder nat, så SKAL man have mindst EN time mere end ens normale søvnrytme eller som minimum MINDST 8 timer. Ellers risikerer man at få bl.a. kræft og den procentdel stiger noget med 30% som natarbejder.
Så kan man jo tænke lidt over, at han netop døde af galloperende kræft.
Nå men hos os kørte rytmen som følger..og den var jeg MEGET striks med at overholde i de år vi var sammen.
Hvis han havde fri kl 6 morgen, kom han hjem kl 7. Så fik han en kop kaffe og en bid brød og så gik han til køjs halv 8-8
Han sov derefter til kl 16, altså i 8 timer.
Jeg var også udearbejdende dengang, men jeg tog mig af de ting som han ikke kunne, fordi han skulle SOVE..og det var vigtigt!!!
Han havde lige så meget ret og krav på søvn. Ja, selvfølgelig var det da træls, men så tog han sig enten af unger eller lavede mad, når han var vågnet, og for os var det utroligt vigtigt at han fik kvalitetstid med børnene..det var vigtigere end at der lige blev lavet mad eller gjort rent.
Derudover var han også tillidsmand og meget aktiv i fagforeningen, så han var ofte ude og rejse i en uge af gangen eller på kurser.
Men det er ikke nok at holde rytmen med 8 timers søvn..der er er jo også noget, der hedder at vende rundt på døgnet til dagtimer, når han havde fri.
så gik han i seng og sov i 4 timer og stod så op. Så var han parat til at gå i seng om aftenen og var inde i en daglig rytme med det samme.
Til gengæld gik han så MEGET sent i seng aftenen inden den nye nat-tur og sov så længe han overhovedet kunne, den dag han skulle starte på nat igen, så han kunne klare sig igennem til den følgende morgen.
Ja...selvfølgelig kræver det smidighed, og overbærenhed..men man vil vel ikke have at ens mand skal gå ned pga for lidt søvn eller blive syg???

Kærligst
Sussie