Fra Kristeligt Dagblad Privat virksomhed bruger syge børn på Rigshospitalet som påskud for at sælge varer til fire gange deres normale værdi. Få penge går til børnene. Kunderne føler sig snydt, og Dansk Røde Kors har trukket sig De er børn, og de er syge. Men de små patienter på Rigshospitalets Ronald McDonald Hus er også grundlag for en særdeles profitabel forretning for den danske virksomhed HelpDanmark.
Virksomheden kritiseres for at udnytte de syge børn, fordi den bruger børnene som påskud for at ringe til danskerne og sælge kaffe, chokolade, te og bolcher til priser, der er op til fire gange højere end markedsprisen.
Kun 10 procent af salgsprisen er gået videre til børnene, mens HelpDanmark selv har hentet uhørt høje fortjenester. Det møder kritik.
Læs mere her
Anmeld