Hvorfor stemmer du som du gør?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

15. september 2011

matryoshka

Znuzke skriver:



Jamen jeg mener bestemt ikke at skatten skal op. Og det er ikke for personlig vindings skyld, men det vil koste rigtigt mange arbejdspladser hvis skatten - og dermed lønningerne - bliver ved med at stige. 

Og jeg mener bestemt heller ikke at det er en løsning at vi skal arbejde 12 minutter mere om dagen. Det vil koste arbejdspladser på sigt og have den modsatte effekt.

Men der er jo også ting som jeg kunne ønske anderledes og der er også ting som måske kunne trække i retning af rød blok, men jeg tør ikke. Jeg vil ikke have en betalingsring, og jeg vil bestemt ikke have nogle af Enhedslistens mærkesager, jeg vil have frit sygehusvalg osv. osv.

Det er en opvejning af mange ting, men jeg er i bund og grund liberal og jeg tror på retten til at være sin egen lykkes smed.



Jeg tror også på retten til at være sin egen lykkes smed. Men jeg bliver ikke ulykkelig over at betale skat, velvidende om at skattepengene bliver brugte til at give andre muligheden til et bedre liv med flere muligheder - så de kan være deres egen lykkes smed.

Det ville være svært for mig at opnå lykke, hvis jeg vidste at mange havde det dårligt, og ikke havde mulighed for at redde sig selv.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

15. september 2011

Jibbe

matryoshka skriver:



Jeg forstår godt hvor du kommer fra, men mener du så at kontanthjælpsmodtagere er selvforskyldte?

Jeg ved at der er en del selvforskyldte, men der er langt flere som virkelig ønsker sig et andet liv. Det er altså andre aspekter i sådanne tilfælde, som gør at de ikke "bare" kan tage sig sammen og tage ansvar. Jeg tror på at mennesket er godt og at vi hver især gør det bedste vi kan. Nogle er måske ikke så bevidste om ansvar over for sig selv og andre, men det kan vi alle sammen lære. Vi kan forbedre det ved at støtte og hjælpe hinanden.

Jeg betaler gerne skat. At vide at det går til dem som ikke har forudsætningerne til selv at arbejde ellertjene nok til at forsørge sig selv og sin familie.


Nej jeg ved udemærket godt at der er mange hvis tilfælde ikke er selvforskyldte. Jeg mener at vi skal have et sikkerhedsnet for de svageste og syge i samfundet. Men jeg mener det har tager overhånd. Der er næsten 2 mio mennesker i DK som er på en eller anden form for overførselsindkomst. Det er helt skævt og jeg mener ikke det bliver bedre af at folk skal betale mere i skat fordi de tjener flere penge.
Villy Søvndal kom med den værste her igår. Han mener at entreprenører som har hyret et underfirma som ikke betaler deres skat kan ende med at hæfte for det! Så indskrænker det da al fri konkurrence i DK da entreprenørerne kun vælger de store sikre firmaer !
I øvrigt kommer jeg selv fra en fattig familie men jeg har lærT at hvis man vil gøre en forskel i sit liv må man vælge at arbejde for det.

Anmeld

15. september 2011

Carina:-)

matryoshka skriver:



Jeg tror også på retten til at være sin egen lykkes smed. Men jeg bliver ikke ulykkelig over at betale skat, velvidende om at skattepengene bliver brugte til at give andre muligheden til et bedre liv med flere muligheder - så de kan være deres egen lykkes smed.

Det ville være svært for mig at opnå lykke, hvis jeg vidste at mange havde det dårligt, og ikke havde mulighed for at redde sig selv.



Men der er jo i princippet ingen her i DK der ikke får penge.

Der er ingen der sulter eller går på gaden andet end fordi de har valgt at drikke pengene de får op,eller tager stoffer.

Og nakomaner/alkoholikere kan du give en ½ mill de vil stadig vælge sprut/stoffer frem for mad.

Alm mennesker på off forsørgelse får jo ganske pænt.

F.eks så er der nærmest ingen forskel på forsørgerkh og folk på dp.

Men dem på dp er der sjovt nok ikke nogen der har ondt af

Anmeld

15. september 2011

ekzunz

matryoshka skriver:



Jeg tror også på retten til at være sin egen lykkes smed. Men jeg bliver ikke ulykkelig over at betale skat, velvidende om at skattepengene bliver brugte til at give andre muligheden til et bedre liv med flere muligheder - så de kan være deres egen lykkes smed.

Det ville være svært for mig at opnå lykke, hvis jeg vidste at mange havde det dårligt, og ikke havde mulighed for at redde sig selv.



Jeg synes da også at vores skattepenge skal gå til velfærd. Men jeg mener også at det skal kunne betale sig at knokle, tage initiativ, og turde satse hus og hjem for at forfølge sine drømme om at skabe en succesfuld virksomhed. Jeg bryder mig ikke om tanken om ekstra milionærskat, eller 1/2 milionærskat hvis det står til Enhedslisten. 

Vi er ikke alle lige, set i forhold til indkomst og muligheder. Det er der rigtigt mange grunde til, men det kan aldrig være regeringens opgave at sørge for at ham som ikke vægter uddannelse og arbejde højt har lige så høj levestandard som ham der har valgt at knokle r*ven ud af bukserne.

Anmeld

15. september 2011

Carina1977

Carina:-) skriver:



Det skal ikke lyde groft,men det kan tit se grimt ud på skrift

MEN hvordan vil du have at der skal gøres mere for dig,hvis der ingen penge er?

Og hvad er det du mener du mangler ?

Og igen så er det ikke for at pege fingre,men er oprigtig nysgerrig



Hehe jeg har faktisk lige læst dit indlæg, og tænkte på at citere dig også, så jeg nupper den lige i denne her

Det er okay at spørge ind til det, og så længe vi kan diskutere sagligt, så fint med mig

Du skrev at der var en mand, der gik 800 kr. ned i måneden ved at arbejde, fremfor at være på førtidspension. Den forstår jeg ikke helt, for jeg får absolut ikke nogen tillæg overhovedet. Jeg tænker at den omtalte mand, må have været på den gamle ordning. Os der er på den nye ordning, får ingen tilskud  Jeg har ca. 12.000 kr. udbetalt i måneden, og hvis jeg kunne arbejde, ville jeg da sagtens kunne tjene mere

Der hvor jeg mener at der burde ske ændringer.....og ja det er af helt egoistiske grunde  Det er at jeg synes det er unfair, at jeg skal straffes økonomisk og umyndiggøres, hvis jeg flytter sammen med en. Dem der er på kontanthjælp kan sagtens bo sammen med en samlever uden at miste penge. De mister først, når de bliver gift.

Os på førtidspension mister penge, allerede når vi flytter sammen med en. Jeg synes man glemmer at tænke på det selvstændige individ. Nu skal man også tænke på, at folk på en førtidspension ikke har noget valg. Vi fejler et eller andet, der gør at vi ikke kan arbejde, så ofte sidder man magtesløst tilbage.

Mest af alt mener jeg, at der burde være lige regler for alle grupper indenfor overførselsindkomster.

Jeg snakker ikke om at ville have flere penge, men blot have reglerne rettet lidt ind.

Men ligegydligt hvad er jeg skeptisk. Mit bedste håb er bare de røde, fordi jeg føler at de fokuserer lidt mere på de svage, end de stærke

Nå men altså....jeg kan ikke forklare det bedre

Anmeld

15. september 2011

Wimmie

matryoshka skriver:

Kom med en begrundelse for hvorfor din stemme går til det parti/kandidat du stemmer på.

En oprigtig grund og ikke "fordi jeg ikke kan lide nogle af de andre".
Hvilke værdier har DU som de kan afspejle?
Hvilke ønsker har du for dig, din familie, som gør at du stemmer som du gør? Vil det gavne dig, hvis du får "din vilje"?

Fortæl
Og hold en sober tone. Der skal være plads til os alle sammen, og alle har ret til at have meninger!

Selv stemmer jeg rødt. Jeg er mega rød. For mig er værdi politik ALT. Jeg går ind for et samfund hvor der er plads til os alle sammen, store som små, rige som fattige, fornuftige og mindre fornuftige, hvide, sorte eller gule.. Længe leve forskelligheden!

Jeg tror ikke på privatisering af skoler, institutioner og sygehuse. Jeg ønsker at vores børn får de samme forudsætninger for at klare sig godt i livet i en god folkeskole.

Jeg tror ikke på brugerbetaling i sygehusene!

Jeg tror at fremtidens økonomi kun kan reddes ved at investere i ALLE børnene i Danmark. Jeg er bange for at hvis blå blok kommer til magten, så kommer de priviligerede børn i privat skoler, og at der opstår en stor klasseforskel mellem de rige og det fattige.
En stor klasse forskel betyder endnu mere arbejde og kriser! En stor klasse forskel ville være meget hårdere arbejde end den økonomi krise vi er igennem nu.

Jeg drømmer om et samfund hvor vi uddanner os af kærlighed for det fag vi uddanner os i, og ikke for lønnens skyld. Jeg drømmer om et sted hvor mine, dine og de rige går i samme skole, hvor der er plads til at opfylde det enkelte barns behov.

Jeg tror på at vi klarer os bedst sammen, ikke hver for sig. Vi er alle i samme båd, og jeg kan ikke lide tankem om, at nogle skal have mere ret til redningsbåde end andre. Der skal være plads til os alle sammen!







Jeg stemmer rød af samme årsager som dig 

Derudover har jeg stemt på( en bestemt kandidat fra) Enhedslisten da jeg går ind for et bedre og renere miljø, bedre skoler, økologi til vores børn, en anstændig udlændigepolitik, en værdig alderdom og en værdig behandling af de arbejdsløse - jeg er træt af at de arbejdsløse bliver behandlet som skidt, kaldt dovne osv 

Anmeld

15. september 2011

matryoshka

Carina:-) skriver:

Jeg stemmer blåt-Liberal alliance.

Da jeg går ind for skat pr kr og ikke mere.

Jeg holder på at man skal belønnes for at arbejde,og sådan som de røde fremstår vil de belønne en for ikke at yde.

Jeg læste om en der fordi han var voldsomt overvægtig fik førtidspension.

Tabte sig ,og ville nu i job.

Selv med fuldtidsarbejde ville han miste 800 pr måned i forhold til førtidspension fordi han mistede en masse tillæg.

Det er fuldstædnig grostesk at vi bor i et samfund hvor det kan betale sig ikke at arbejde.

Ikke at man skal gå på gaden fordi man ikke kan forsørge sig selv,men der må sgu gerne være en gulerod i at have et job -Og ikke bare fordi det er moralsk korrekt at klare sig selv.

De røde går ind for at "naboen" skal have en del af mit overskud sådan at han ikke skal mærke han ikke arbejder-Det skal sandelig nok skabe vækst... + Gad vide hvor længe der så er penge i kassen når vi er færre der arbejder end ikke.....Der kommer en dag hvor off forsørgelse,gratis læge og skolegang er en saga blot hvis rød kommer til magten.

Hverken Søvndal eller Helle har givet en entydigt svar på hvor de vil skaffe pengene fra,så det ksla nok blive hyggeligt,især når vælgerne opdager at de fleste af deres valgløfter kun er valgsnak og aldrig bliver en realitet....



Jeg forstår udmærket din pointe.

Selv mener jeg ikke, at de fleste vil være ledige. Den støtte de får er en måde at holde dem ved lige på. Altså sådan at de ikke synker til bunden og mister alt håb et liv med uddannelse og arbejde.

Du ser det som et valg for mange af de ledige. Jeg tror ikke at de fleste vælger at gå i stå og leve af statens penge, bare fordi de kan og ikke har lyst til at arbejde.

Hvis alle har et valg, hvilket valg har de lediges børn, hvis de ledige ikke er værdige nok til at have en ok leve standard? Et barn som vokser op i en familie med dårlige kår klarer sig sandsynlighedsmæssigt dårligt i skolen og siden hen på arbejdsmarkedet. Det jeg siger er ikke ensbetydende med, at ledige får ledige børn. Men jeg mener bare, at alle skal få muligheden til at lære og få opbakning til at få en uddannelse, og job. Hvordan bryder man så denne cirkel?

Anmeld

15. september 2011

Carina:-)

Carina1977 skriver:



Hehe jeg har faktisk lige læst dit indlæg, og tænkte på at citere dig også, så jeg nupper den lige i denne her

Det er okay at spørge ind til det, og så længe vi kan diskutere sagligt, så fint med mig

Du skrev at der var en mand, der gik 800 kr. ned i måneden ved at arbejde, fremfor at være på førtidspension. Den forstår jeg ikke helt, for jeg får absolut ikke nogen tillæg overhovedet. Jeg tænker at den omtalte mand, må have været på den gamle ordning. Os der er på den nye ordning, får ingen tilskud  Jeg har ca. 12.000 kr. udbetalt i måneden, og hvis jeg kunne arbejde, ville jeg da sagtens kunne tjene mere

Der hvor jeg mener at der burde ske ændringer.....og ja det er af helt egoistiske grunde  Det er at jeg synes det er unfair, at jeg skal straffes økonomisk og umyndiggøres, hvis jeg flytter sammen med en. Dem der er på kontanthjælp kan sagtens bo sammen med en samlever uden at miste penge. De mister først, når de bliver gift.

Os på førtidspension mister penge, allerede når vi flytter sammen med en. Jeg synes man glemmer at tænke på det selvstændige individ. Nu skal man også tænke på, at folk på en førtidspension ikke har noget valg. Vi fejler et eller andet, der gør at vi ikke kan arbejde, så ofte sidder man magtesløst tilbage.

Mest af alt mener jeg, at der burde være lige regler for alle grupper indenfor overførselsindkomster.

Jeg snakker ikke om at ville have flere penge, men blot have reglerne rettet lidt ind.

Men ligegydligt hvad er jeg skeptisk. Mit bedste håb er bare de røde, fordi jeg føler at de fokuserer lidt mere på de svage, end de stærke

Nå men altså....jeg kan ikke forklare det bedre



Ved du hvad.

Lige der er jeg super enig!

For ja man skal ikke straffes for at finde sig en partner.

Slet ikke når de fleste på førtidspension ikke har mulighed for at få andet.

Jeg må indrømme at det anede jeg ikke ...At reglerne var sådan.

Så nu er jeg blevet det klogere,og er ganske enig

 

Anmeld

15. september 2011

matryoshka

Carina1977 skriver:



Hehe jeg har faktisk lige læst dit indlæg, og tænkte på at citere dig også, så jeg nupper den lige i denne her

Det er okay at spørge ind til det, og så længe vi kan diskutere sagligt, så fint med mig

Du skrev at der var en mand, der gik 800 kr. ned i måneden ved at arbejde, fremfor at være på førtidspension. Den forstår jeg ikke helt, for jeg får absolut ikke nogen tillæg overhovedet. Jeg tænker at den omtalte mand, må have været på den gamle ordning. Os der er på den nye ordning, får ingen tilskud  Jeg har ca. 12.000 kr. udbetalt i måneden, og hvis jeg kunne arbejde, ville jeg da sagtens kunne tjene mere

Der hvor jeg mener at der burde ske ændringer.....og ja det er af helt egoistiske grunde  Det er at jeg synes det er unfair, at jeg skal straffes økonomisk og umyndiggøres, hvis jeg flytter sammen med en. Dem der er på kontanthjælp kan sagtens bo sammen med en samlever uden at miste penge. De mister først, når de bliver gift.

Os på førtidspension mister penge, allerede når vi flytter sammen med en. Jeg synes man glemmer at tænke på det selvstændige individ. Nu skal man også tænke på, at folk på en førtidspension ikke har noget valg. Vi fejler et eller andet, der gør at vi ikke kan arbejde, så ofte sidder man magtesløst tilbage.

Mest af alt mener jeg, at der burde være lige regler for alle grupper indenfor overførselsindkomster.

Jeg snakker ikke om at ville have flere penge, men blot have reglerne rettet lidt ind.

Men ligegydligt hvad er jeg skeptisk. Mit bedste håb er bare de røde, fordi jeg føler at de fokuserer lidt mere på de svage, end de stærke

Nå men altså....jeg kan ikke forklare det bedre



Godt og uddybende svar!

Anmeld

15. september 2011

Carina:-)

matryoshka skriver:



Jeg forstår udmærket din pointe.

Selv mener jeg ikke, at de fleste vil være ledige. Den støtte de får er en måde at holde dem ved lige på. Altså sådan at de ikke synker til bunden og mister alt håb et liv med uddannelse og arbejde.

Du ser det som et valg for mange af de ledige. Jeg tror ikke at de fleste vælger at gå i stå og leve af statens penge, bare fordi de kan og ikke har lyst til at arbejde.

Hvis alle har et valg, hvilket valg har de lediges børn, hvis de ledige ikke er værdige nok til at have en ok leve standard? Et barn som vokser op i en familie med dårlige kår klarer sig sandsynlighedsmæssigt dårligt i skolen og siden hen på arbejdsmarkedet. Det jeg siger er ikke ensbetydende med, at ledige får ledige børn. Men jeg mener bare, at alle skal få muligheden til at lære og få opbakning til at få en uddannelse, og job. Hvordan bryder man så denne cirkel?



Men det er jo ikke sådan at man ingen penge får.

Jeg har ikke lige tjekket min egen A kasse,men mener at man får lige omkring 16.000.

En sosu på 30 timer får ikke ret meget mere.

Det handler jo også om at man sætter sig sådan at man ikke bor i en villa til 4 mill på overførselsindkomst.

Og mhs til at bryde cirklen,så handler det jo om folks egen indstilling.

Hvis man viser sine børn,at man på trods af man evt har en periode hvor man har det mindre sjovt alligevel ranker ryggen ,og kæmper.

Og at alt arbejde er godt arbejde.

Lige nu er der enorm arbejdsløshed,alligevel mangles der folk inden for rengøring.Det er da tankevækkende

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.