Hjælp mig lige piger!!
Sagen er den at vi er ved at kigge efter hus i sønderjylland (vi bor i Vejle)
Lilje er meldt ind i en vuggestue her i Vejle pr 3 Oktober. Nu har vi så forhandlinger i gang omkring et hus, og vi er ved at være enige om pris, og overtagelse allerede pr 1 November.
Så mit spørgsmål er: Hvad ville i gøre hvis jeres barn skulle være i en vuggestue i kun 4 uger, for derefter at flytte, lære nye børn og voksne??
Jeg har så svært ved at Lilje skal køres ind i en vuggestue som hun ikke skal gå i mere end 4 uger, det kan da umuligt være godt for sådan en lille størrelse. Hun bliver 11 måneder når hun skal starte.
Min barsel slutter (efter egne beregninger, ved ikke helt om det passer
) den 11 Oktober, men da jeg under graviditeten var i arbejdsprøvning skal jeg ud og prøves af igen, så der bliver først nogen møder og sådan noget inden jeg skal ud og arbejde (prøves af) Min mor har sagt hun gerne vil passe Lilje hvis jeg bliver sendt ud inden vi flytter.
Skal jeg lade Lilje blive hjemme HVIS vi køber dette hus, og skal jeg ud i arbejde, så passer min mor hende...
På forhånd tak for svar
Anmeld