Anonym skriver:
at jeg føler at jeg næsten aldrig ser min kæreste..
min kæreste arbejder meget, han er oftest først hjemme ved 6-7 tiden hver dag. så spiser vi aftensmad og så falder han i søvn på sofaen og ligger der indtil vi går i seng. det sker nok 3 gange om ugen.
Jeg synes det er hårdt fordi jeg går hjemme med vores datter hele dagen og kommer kun lige ud for at handle. Får ikke snakket med nogen hele dagen fordi alle jeg kender jo er på arbejde osv. så jeg vil så gerne snakke lidt eller bare hygge lidt med ham når han kommer hjem. Men han falder så tit bare i søvn på sofaen. og det gør mig så ked af det, for det virker på mig som om at han ikke gider mig. Jeg ved godt at det ikke er derfor men sådan føles det.
Lige nu ligger han og sover på sofaen. vores datter begyndte at græde imens vi spiste, så jeg tog mig af hende indtil hun faldt i søvn og han fortsatte med at spise. det også helt fint, men nu står tallerkner osv stadig på spisebordet fordi han bare rejste sig og lagde sig direkte over på sofaen. Vores datter er faldet i søvn, så jeg kunne godt tage ud af bordet. Men af trods så gider jeg bare ikke?
ih skulle bare lige ud med det...
Det kan da godt være, at din mand arbejder meget, men du arbejder måske endnu mere ved at tage dig af et barn 24/7, plus du lader til at skulle tage dig af alle de hjemlige pligter. Din mand er på arbejde mange timer men har så også fri. Du har aldrig fri.
Når han endelig er hjemme, burde han efter min mening tage sig af jeres datter. Det vil sige, at hvis jeres datter begynder at græde, mens I spiser, burde han tage initiativ til at trøste hende. Han kan muligvis også lægge hende i seng om aftenen, mens du eventuelt tager af bordet.
Jeg synes, du skal tage en snak med ham om at omarrangere jeres pligter. Lige nu er det:
Ham: Gå på arbejde
Dig: Alt andet
Det kan eventuelt laves om til:
Ham: Gå på arbejde, gøre datteren sengeklar og putte hende om aftenen.
Dig: Alt andet
På den måde vil han og din datter også få mulighed til at knytte sig mere til hinanden. Desuden kan det være, at hvis I er færdige med jeres pligter på samme tid, kan I få nogle minutter til også at tale sammen, før han dejser om.