hejsa
jeg så i dag at man nu også kan købe smykker på afbetaling - uden renter, gebyrer og omkostninger..
sikke krisen den kradser alle vegne. Hvad man snart ikke kan købe på afbetaling: Elgiganten har lige kørt med det samme koncept, man kan købe cykler på den måde og nu også smykker..
Hvad tænker I? Jeg tænker at det godt kan lokke folk lidt i købefælden når man nu kun skal betale 400 kr om mdr over 2 år eks.
Jeg selv er faldet i med en ny cykel på afbetaling uden renter og gebyrer og des lign. Jeg skal i 2 år betale 175 kr, hvorfor gjorde jeg det?? -fordi det var rigtig fristende, jeg manglede en cykel, og mine forældre tilbød at betale afdraget hver mdr, så i bund og grund har jeg fået en cykel af dem, gælden står bare i mit navn. Det er sgu lidt skidt egentlig - cyklen er okay og jeg havde brug for den for at få dagligdagen til at fungere da min gamle var i stykker og vi ingen bil har, det er mere konceptet der skræmmer mig.
Anmeld