Rød eller blå regering??

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

26. august 2011

Mum33

Zafir skriver:

BLÅ BLÅ BLÅ -

For vores alle sammens skyld. Men mest af alt for familiens skyld. Vi skal have TID til vores familier, vi skal alle sammen holde hjulene igang og vi skal have et økonomisk bæredygtigt samfund.

Hvis vi får en rød regering, ser jeg rigtig mange arbejdspladser forsvinde til udlandet, fordi virksomhedsskatten vil blive sat op. Jeg ser mindre tid med familien (for de der kan beholde sit arbejde), fordi vi skal arbejde 12 min mere om dagen. Det lyder ikke af meget, men i forvejen er jeg fx 8½ time væk fra mine børn om dagen og det er kun med hals og hoved!!!! - Det betyder at os der bor på landet skal bruge oceaner af penge på at tage på arbejde, fordi det bliver endnu dyrere at køre i bil. Og NEJ - man KAN ikke bare have offentlig transport på landet. Det løber IKKE rundt og selvom jeg skulle tage bil til HOlbæk og tog derfra tager det mere end dobbelt så lang tid, selv uden at aflevere børn.

Det betyder at vi sætter privatforbruget ned, fordi vi skal betale mere i skat og og og ...

Jeg vil ikke sætte skræmmebilleder op, men jeg vil fortælle hvad det kan betyde for DIN familie. Jeg stemmer for MIN familie og jeg stemmer for DANMARK, der skal køre og ikke forsvinde i globaliseringen.

Og jeg håber at alle der siger: Politik vedrører ikke mig, bruger den tid der skal til, at sætte sig ind i det og ikke sætte kryds i blinde. Det er det værste man kan gøre.



Det er da bare en lille brik i et stort pusespil. Hvis du ser samlet på ideologi og politik, så skal du da stemme rødt, hvis du prioriterer din familie. De sætter mennesker før tal.

Hvis du ser billeder i dag, hvad har blå blok så gjordt de sidste 10 år? Set fra et børnemæssigt synspunkt? Besparelser ALL OVER. Alt er skrabet væk og nomeringerne er alarmerende! Der er tæt på 30 i vores klasser! 

Mht til de 12 min ekstra, så er vi sku nødt til at slæbe lidt allesammen for at komme ud af denne krise, og det er jo ikke en evig løsning. Man kan jo prioriterer sine børn ved at gå ned i tid på arbejde så.

SÅ RØD TAK  

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

26. august 2011

SjeBets

RØD helt klart ... er ikke vild med helle, men hellere hende end Lars. Men er nu mest til SF, de gør det godt nu.

 

Men jeg er og har altid været en person der har det fint med at alle hjælper alle.  

Anmeld

26. august 2011

Loa

Gad virkelig godt vide hvad alle jer der vil stemme rødt forestiller jer?

At de har en hemmelig kasse med penge? Eller bare at alle de højtuddannede skal betale endnu mere i skat, så alle på kh og lign. kan få mere og gå derhjemme?
Hvor skal de få pengene fra til det perfekte samfund i tror vi får hvis de røde kommer til magten?
Ligger jeres løsning kun i at de rige skal betale endnu mere??

Anmeld

26. august 2011

Zafir

I.E.K. skriver:



Det er da bare en lille brik i et stort pusespil. Hvis du ser samlet på ideologi og politik, så skal du da stemme rødt, hvis du prioriterer din familie. De sætter mennesker før tal.

Hvis du ser billeder i dag, hvad har blå blok så gjordt de sidste 10 år? Set fra et børnemæssigt synspunkt? Besparelser ALL OVER. Alt er skrabet væk og nomeringerne er alarmerende! Der er tæt på 30 i vores klasser! 

Mht til de 12 min ekstra, så er vi sku nødt til at slæbe lidt allesammen for at komme ud af denne krise, og det er jo ikke en evig løsning. Man kan jo prioriterer sine børn ved at gå ned i tid på arbejde så.

SÅ RØD TAK  



Puha - der er mange mange brikker i det spil og ja jeg stemmer BLÅT for min FAMILIE.

Og mht de 12 minutter, så er det meningen at vi skal få løn for 12 minutter ekstra... Men skaber vi så ikke flere arbejdsløse? Og hvilke firmaer vil betale deres medarejdere ekstra for 12 minutter ekstra? Og har vi firmaer tilbage i DK, hvis selskabskatten skal stige, som RØD blok så gerne vil have?...

Så ja - i den grad stemmer jeg med hjertet BLÅT for min familie

Anmeld

26. august 2011

Zafir

Tulle28 skriver:



Lige præcis!!

Tror desværre der er rigtig mange, især unge, der stemmer uden at vide hvad de stemmer på...

Det kommer til at blive dyrt at være almindeligt borger, med en rød regering. Og Helle og Villy aner jo ikke hvad de snakker om, når det kommer til stykket. Så lige pressemøde med Helle for lidt siden, hvor hun fortalte om, hvordan vi ALLE skal betale os ud af krisen - så må vi da håbe at hun også selv husker det (skattesag, leaser bil i Tyskland osv...)

BLÅ BLÅ BLÅ stemmer jeg også 



Suk- jeg så ikke det pressemøde... Men ja - det bliver fanmer dyrt... Jeg bliver helt stresset bare ved tanken. Arbejde mere, få mindre tid med min familie, få mindre frihed. Av min arm, siger jeg bare

Anmeld

26. august 2011

Anonym

Rød da Puha vi skal ha de blå dimser væk =D

Anmeld

26. august 2011

Chamomile

RØD

Helt præcist Enhedslisten.

Anmeld

26. august 2011

Anonym

jeg synes det hele er noget fis, der er absolut ingen af de 2 der er værdige til at sidde på den stol,

jeg stemmer for at det hele bliver rykket ud til højre, så alle lokumsaftalerne kan komme frem.

 

ud over det ender mit krys på pia k, da jeg er mest enig i hendes politik, det har jeg været i en del år, men havde aldrig troet det ville blive sådan, men siden ham løkke steg op på stolen, har jeg ønsket at han smed sit efternavn om halsen og hoppede, SÅ dårlig politik skal der ledes længe efter

Anmeld

26. august 2011

baby012

Blå har haft deres tid.. nu skal der nogen nye krafter til for at vi kan få styr på velfæren, kan ikke se hvad de har gjort de sidste 10 år- så kan de få lov igen om 10 år hvis de er det værd  

 

Jeg er rød.. og hele familien stemmer også rød, men er heldigvis helt overbevist om at det ender med et skift denne gang  


Anmeld

26. august 2011

baby012

desuden er det da på tide at vi får en kvindelig statsminister

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.