KaLee skriver:
Jeg kender ydermere en som overvejer at deltage i et program om barnløshed.. DET kræver fandme nosser at have et kamerahold med inde til GU undersøgelser, skanninger og lign.
Og så lige den del med at brøle det ud til familie og venner på den måde at man kæmper med at få et barn.
Al respekt herfra :-)
Sjovt, det er nok det samme program som jeg overvejer at medvirke i (har faktisk snakket med dem) 
Hvis det bliver til noget skal min mand og jeg på TV
som ét af de par der er blevet gravide gennem fertilitetsbehandling og fortælle vores succeshistorie - dette krævede mange overvejelser da jeg aldrig før har været på TV og aldrig før har overvejet at gøre det, så det er da ret grænseoverskridende.
Jeg kunne aldrig finde på (selv hvis jeg havde haft alderen) at melde mig til "De Unge Mødre" - af samme årsager som mange af jer fremlægger. Jeg synes dog denne dokumentarserie er noget andet; det fokuserer jo på et reelt problem; nemlig barnløshed og hvad man skal igennem af behandlinger - jeg synes det ville være rigtig godt at få vist folk hvad det handler om; både de der måske selv skal til at starte behandling og de der har fordomme omkring dét at skulle i behandling 
Jeg har aldrig stræbt efter at blive kendt, og jeg er da også en anelse genert, så jeg er da spændt på hvad det bliver til - og jeg håber da det er begrænset hvor mærkelig man kan fremstå som i sådan en dokumentar.
Jeg havde dog aldrig meldt mig til hvis jeg skulle til at starte behandling eller hvis jeg var i behandling - dette tror jeg ville være for hårdt. Men hatten af for de der gør, og jeg håber de bliver glade for deres beslutning, for det må være hårdt at skulle igennem alt dét med et TV-hold i rummet 
Anmeld