Skal snart lære at lægge det fra mig

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

344 visninger
2 svar
0 synes godt om
19. august 2011

Anonym trådstarter

Jeg er lærer og jeg elsker det. Jeg elsker at undervise eleverne, lære dem alle mulige nye spændende aktiviter og se deres glæde når der opleves udfordringer.

Men for pokker hvor er det hårdt når forældre kritiserer mig. Jeg ved da godt, at de vil deres børn det bedste men en mail fredag eftermiddag er rigtig hård at klare. Især fordi jeg skal komme igennem en hel weekend. Jeg tager det meget personligt når det sker. Og især fordi at jeg ikke kan forklare mig fordi det skal igennem ledelsen først så vi fattet en ordentlig mail. Mange af de ting som forældren nævner kan jeg slet ikke forstå. Hun mener ikke at jeg sørger for det sociale men jeg mikser dem sammen på kryds og tværs flere gange om ugen. Sætter dem sammen så de snakker med nye og opfordrer forældre til samvær udenfor skolen.

Jeg føler mig bare magtensløs og ked af det og ved at jeg vil tænke over det hele weekenden og så er den selvfølgelig ødelagt

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

19. august 2011

SjeBets

Først et virtuelt kram. og derefter er du nødt til at blive lidt hård, du gør som du finder bedst, og jeg er sikker på der altid vil være en eller flere forældre i en klasse der ikke mener at læreren gør det godt nok.  Jeg har to skole børn, og jeg har dem også i mine børns klasser. og jeg kan vitterlig ikke se hvada de taler om, jeg føler at vi har lærer der gør hvad de kan, med den tid de har. Og det sociale .. ja hvad vil de lige havde du skal gøre .. holde en fest, en py-party  eller hva ?? ... 

 

Har selv en veninde der er lærer og hun har også taget sine huk ,en af grundene var at nogle mente hun var for ung ?!?! nå ja ... det er trist at vi forældre har så højekrav til lærer. 

 

Anmeld

20. august 2011

Lone Jakobsen

selvfølgelig tar du det personligt. det kan slet ikke undgåes.

når man arbejder med mennsker bliver man dybt involveret i sit arbejde. man tager det med sig hjem, man bekymrer sig, og man føler sig virkelig gået for nær hvis nogen kritisere det man gør.

det sagt, så synes jeg du gør det helt rigtige. du skriver om det, snakker måske med din mand, søster eller veninde, og på mandag får du så hjælp af ledelsen til at skrive det helt rigtige svar på mailen.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.