SnartMorTil2<3 skriver:
Ja, som overskriften lyder. Hvad arbejder du så med?
Syns det kunne være sjovt at se, men også lidt inspiration måske.
Så piger, kom friske og fortæl på god og ondt om jeres arbejde, det kan være alt fra hvilken stilling, hvor henne, hvor meget arb. hvor meget løn, stemning på arbejdspladsen, hvordan i har det med jeres arbejde personligt osv osv.
Jeg kan starte, selvom jeg dog er arbejdsløs... Jeg har altid tænkt på at blive pædagog, men nu har jeg været i praktik i en børnehave i 2 uger, og har allerede fundet ud af at det SLET Ikk er mig!
Så nu skal der tænkes igennem..... 
Hva me jer ? Har i drømmejobbet og hvorfor/hvorfor ik?
Jeg arbejder i et parfumeri, hvor vi også har klinik til ansigtsbehandlinger og lign. Jeg arbejder både i butikken, lægger make-up, ordner forskellige kontor-ting, sørger for, at de mærker, jeg står for, er hjemme. Og så arbejder jeg også inde på klinikken. Jeg synes, det er så fedt, at ens dag er så varieret. En masse kundekontakt, kreative udfoldelser, fantastiske kolleger, fesne arbejdstider, men sådan er det nu engang at stå i butik

og ja, jeg har faktisk ikke engang en butiksuddannelse, men når man har interesse inden for et felt, så lærer man hurtigt - og så er jeg forbandet dygtig

det eneste der skulle få mig til at skifte, var et job med bedre arbejdstider samt minimum samme løn