Fra Avisen.dk
Mange danske børns savner mere nærvær fra forældrene i dagligdagen.
Forældres stressede arbejde og mangel på tid bliver en stor bekymring for børnene, der ofte ønsker sig mere tid til hygge med far og mor.
Det viser resultaterne af den research, som dokumentarfilminstruktørerne Louise Detlefsen og Anja Kvistgaard Marott, har foretaget forud for en ny dokumentarserie, skriver Berlingske.dk.
"Langt over halvdelen af børnene - på nogle skoler helt op til ni ud af ti børn - svarede, at de ville ønske, at deres forældre ikke var så stressede og havde mere tid til at være sammen med dem," siger Anja Kvistgaard Marott.
Og det er ikke et ukendt billede for børnepsykolog Margrethe Bruun Hansen.
"Vore dages grænseløse arbejde, hvor man takket være mobiltelefon og computer kan tage arbejdet med hjem og i realiteten arbejde døgnet rundt, oplever mange børn som en diskvalificering af dem selv," siger hun og påpeger, at selv når forældrene er hjemme, føler børnene, at de voksnes tanker og opmærksomhed er alle mulige andre steder.
Anmeld