Rockertand skriver:
Lige nu er du i den allernemmeste fase, barnet sover og kræver ikke ret meget og er relativt nemt at stille tilfreds, men alle disse ting ændrer sig, og senere skal du også passe et normalt arbejde/studie ved siden af.
Du er meget følelsesmæssigt styret lige nu og er slet ikke rationel omkring de forskellige forhold, der skal gå op i en højere enhed for at dit barn og din tilværelse kan fungere optimalt.
Tænker du slet ikke på, at en ny graviditet/spædbarn vil tage din opmærksomhed fra dit første barn? At du slet ikke får nydt alle de spændende ting, der sker i et lille barns liv, fordi du har alt for travlt med dit seneste barn?
Jeg synes, at du skal stikke en finger i jorden og lige finde ud af, at der er utrolig mange facetter i det at blive mor, - prøv at fordybe dig og virkelig nyde dit barn i stedet for at skynde dig videre til næste projekt.
Der er ingen, der siger, at der behøver at være 3-4 år imellem dine børn, men jeg synes, at du skylder dit barn, at du giver det ubetinget kærlighed, mens det har allermest brug for det.
Held og lykke med beslutningen.
Kan ikke blive mere enig... Er selv nybagt mor og jeg er så forgabt i hende at jeg ikke har lyst til andet end at være der 110 % for hende