Undskyld mit på forhånd lidt negative indglæg, men er PISSETRÆT af at holde sommerferie!!!!
Havde faktisk glædet mig rigtigt meget til at holde 4 ugers lækker ferie med min familie, den sidste uge nu her alene da min mand er startet i dag.
Men gider sgu bare ikke mere og vil langt hellere på arbejdet og så gemme den her sidste uge til en anden god gang.
Orker seriøs ikke mere skod sommerferie i år, møg træt at vejret der er ustadigt og halvregner hele tiden, 4 dages sol er det blevet til siden jeg fik ferie.AAARRGH. Den her sidste uge beteler jeg selv og synes ærligt talt det er penge ud af vinduet for jeg gider ikke mere ferie. Alt holder lukket, både børnehave og dp, så der er jo ikke noget af gøre, men det gør mig bare i rocker dårligt humør at det står ned i stænger det meste af tiden. Også i dag i morges, vi var ude og cykle en tur, men de gider faktisk ikke lege ude i regntøj mere end 25 min, så vil de ind igen hvor de er ved at drive hinanden til vandvid efterhånden....og mig.
De har været i zoo, i Randersregnskov, i sommerhus 2-3 dage hvor det pissede ned stort set hele tiden, en anden zoo og på diverse legepladser, kørt i tog inde i byen og prøvet karuseller på markeder osv osv, og jeg har ikke mange flere ideer nu, for er bare knotten
Kan man få en sommerdepression over dårligt vejr
??? Tror bare det er fordi jeg seriøst har gået og glædet mig til ferie og sol og hygge og nu gider jeg intet pga vejret.
Nå, men var lige nødt til at komme ud med det:-)
Eneste lyspunkt er at jeg skal på arbejde igen og der er i det midnste tørvejr, desværre tænker jeg at det gode vejr kommer når min ferie er slut, sådan er det nemlig altid.
Og så at jeg skal til udlandet i efteråret på inviteret tur så det er GRATIS!! kan sgu knap vnete på det bliver efterår nu, vejr mæssigt gør det jo fanden til forskel lige nu:-)
Og jeg er da nok ikke den eneste der har det sådan, måske er jeg bare lidt mere knotten over det end så mange andre:-)