Fra Avisen.dk
Mange filippinske au pair-piger bliver gravide i Danmark og ender med at søge om abort.
Danske hospitaler opsøges i stigende grad af især filippinske au pair-piger, som ønsker at få foretaget en abort. De unge kvinder ved ofte meget lidt om prævention og tør ofte ikke spørge værtsfamilien om fri til at få foretaget indgrebet.
Udviklingen over de seneste år har skabt bekymring i Region Hovedstaden, hvor socialrådgiver Helle Mundus, der også er medlem af Abortrådet, fortæller, at de unge kvinder er "presset ud over det sædvanlige".
"De udgør en gruppe, som er presset ud over det sædvanlige, siger hun og peger på, at au pair-piger generelt ikke får megen støtte fra deres værtsfamilier i Danmark," siger Helle Mundus til Kristeligt Dagblad.
Ifølge socialrådgiveren ønsker filippinerne ofte, at få foretaget aborten i weekenderne, netop for at holde deres omstændigheder skjult for værtsfamilierne.
Samtidig er au pair-pigerne overrepræsenteret i den gruppe af kvinder, som søger om abort efter 12. uger, som er abortgrænsen.
Anmeld