Naannaa87 skriver:
Nu har jeg læst en masse sider igennem derinde og hjælper gerne hvis det står i min magt, men må indrømme at der er mange der har nogle meget store ønsker.. En tur i tivoli for familien og gerne med turpas, det er godt nok en dyr fornøjelse.. Hvis jeg skulle hjælpe med det ville mit budget da falde helt fra hinanden..
Jeg havde det på samme måde. Blev faktisk lidt ked, fordi jeg fik en fornemmelse af, at nogen udnytter det. Havde en forvenintning om noget tøj og hvad man ellers lige står og mangler i en nødsituation. Måske at ungerne kom på ferie osv. Men Nintendo DSi, 5 billetter til BonBon eller Tivoli, en (NY!) sofa med chaiselong og tre cykler..... puha, jeg blev helt overvældet.
Men jeg fandt så en, som bare manglede en flyverdragt i den str. Anna lige er vokset ud af, så den finder jeg frem og hører om hun kan bruge. Det er så 'bare' en fra Bilka, men den er næsten for god til, at smide ud.
Måske kan du også finde en, hvor du kan hjælpe indenfor din ramme? Jeg tømmer i hvert tilfælde lige kælderen (igen) i weekenden og ser om der er andet.
Anmeld