Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
Mekanikerens bil kan aldrig køre, frisørens unger er aldrig klippet osv osv
påvirker jeres erhvervs jeres børn? Jeg selv er pædagog og mine børn er bestemt ikke de frækkeste. Tværtimod får vi altid ros for at vi har nogen meget harmoniske, velopdraget og humoristiske børn. Men alligel kan jeg godt mærke at vi tit får taget de meget firkantet rammer min mand og jeg begge arbejder med hver dag (vi arbejder begge med adfærdsvanskelige børn)med hjem. Noget vores børn ikke i samme grad har behov for. Vi er meget beviste om det, men alligevel sker det tit ubevist!
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
Jeg er snart færdig som psykolog, og min dreng var da ikke specielt afbalanceret de første mange måneder - han var ikke et high-need barn, men han var heller ikke blandt de letteste, absolut ikke.
Hagen ved at være psykolog er, at man sommetider dunker sig selv oven i hovedet med al den forskning man kender til om hvor vigtigt ditten og datten er for tilknytningen og udviklingen. Den der med at "børn fornemmer alle stemninger hos mor" bliver pludselig et kæmpe pres fordi man nærmest render rundt og tror at man har født en lille telepatisk dreng der altid ved hvad jeg tænker og føler - også det underbevidste Som om at hvis jeg tænker en negativ tanke i sengen om aftenen så vågner Jonathan med mareridt i samme sekund
Øjj, hvor har jeg mange gange tænkt at "han er nok sur fordi han kan mærke at jeg måske et eller andet sted går og er lidt stresset over den indkøbstur i morgen uden at vide det" - og så viste det sig at han var ved at få en tand
den er jeg så meget med på... At man kommer til at overanalysere hvad der mon kan være galt med ens lille dreng, fordi han bare er møgsur og pylret.. og så er det noget så simpelt som en tand eller hård mave... _____________________________________________________Jeg er ikke psykolog - jeg er uddannet indenfor kontor i det offentlige... Så jeg kan ikke svare på om min knægt er påvirket af mit arbejde.. Jeg er dog spændt på hvordan det kommer til at gå, når jeg skal læse som socialrådgiver ;-)Hvis man skal tage hypotesen som du stiller op, er socialrådgiverens barn så tvangsfjernet? ;-)
hi hi, åh du kan tro jeg har tænkt den nogle gange
min søn bliver passet hjemme sammen med 4 dagplejebørn. han er den ældste af dem, og derfor den der motorisk er længst fremme. samtidig er han jo i sit hjem, hvilket jeg også tror er en vigtig faktor....meeen for pokker han kan være en lille bølle i hverdagen
jeg føler nogen gange at han holder øje med mig og så snart jeg vender ryggen til så laver han ballade.
han er ellers en utrolig dejlig lille knægt med meget stor charme. han er på ingen måde uopdragen. men der er bare dage hvor netop den med at "dagplejemoderens børn er de værste " passer ret godt
Rosa skriver: Jeg er snart færdig som psykolog, og min dreng var da ikke specielt afbalanceret de første mange måneder - han var ikke et high-need barn, men han var heller ikke blandt de letteste, absolut ikke. Hagen ved at være psykolog er, at man sommetider dunker sig selv oven i hovedet med al den forskning man kender til om hvor vigtigt ditten og datten er for tilknytningen og udviklingen. Den der med at "børn fornemmer alle stemninger hos mor" bliver pludselig et kæmpe pres fordi man nærmest render rundt og tror at man har født en lille telepatisk dreng der altid ved hvad jeg tænker og føler - også det underbevidste Som om at hvis jeg tænker en negativ tanke i sengen om aftenen så vågner Jonathan med mareridt i samme sekund Øjj, hvor har jeg mange gange tænkt at "han er nok sur fordi han kan mærke at jeg måske et eller andet sted går og er lidt stresset over den indkøbstur i morgen uden at vide det" - og så viste det sig at han var ved at få en tand
Åh ja Rosa det har jeg også gjort mange gange - især med den første!
KaLee skriver: den er jeg så meget med på... At man kommer til at overanalysere hvad der mon kan være galt med ens lille dreng, fordi han bare er møgsur og pylret.. og så er det noget så simpelt som en tand eller hård mave... _____________________________________________________Jeg er ikke psykolog - jeg er uddannet indenfor kontor i det offentlige... Så jeg kan ikke svare på om min knægt er påvirket af mit arbejde.. Jeg er dog spændt på hvordan det kommer til at gå, når jeg skal læse som socialrådgiver ;-)Hvis man skal tage hypotesen som du stiller op, er socialrådgiverens barn så tvangsfjernet? ;-)
Jeg kender faktisk nogen pædagoger hvor børnene er frivilligt fjernet - synes det er lidt komisk at mennesker der tager sig af andre menneskers børn ikke kan tage sig af sine egne.
HI HI ved faktisk ikke hvad man siger om socialrådgiveres børn.......... det må vel hører under kategorien med pædagoger og skolelærer - så du har/får altså en rigtig møgunge, så er du advaret!
nutche skriver: hi hi, åh du kan tro jeg har tænkt den nogle gange min søn bliver passet hjemme sammen med 4 dagplejebørn. han er den ældste af dem, og derfor den der motorisk er længst fremme. samtidig er han jo i sit hjem, hvilket jeg også tror er en vigtig faktor....meeen for pokker han kan være en lille bølle i hverdagen jeg føler nogen gange at han holder øje med mig og så snart jeg vender ryggen til så laver han ballade. han er ellers en utrolig dejlig lille knægt med meget stor charme. han er på ingen måde uopdragen. men der er bare dage hvor netop den med at "dagplejemoderens børn er de værste " passer ret godt
Ja sådan kan jeg også have det når min datter synes hun lige skal optræde - heldigvis sker det oftest herhjemme når vi f.eks. har gæster så skal hun lige afprøve om pædagog mor har styr på tingene!
lisbeth2910 skriver: Ja sådan kan jeg også have det når min datter synes hun lige skal optræde - heldigvis sker det oftest herhjemme når vi f.eks. har gæster så skal hun lige afprøve om pædagog mor har styr på tingene!
ja og man bliver altså lidt flov.
Hehe... Sjov tråd.
Jeg er uddannet farmakonom (græsk = medicinkyndig) og min purk nægter at indtage flydende Panodil.
Jeg kan jo så håbe, at det også betyder at han senere hen siger nej til stoffer.
KaLee skriver: Jeg er dog spændt på hvordan det kommer til at gå, når jeg skal læse som socialrådgiver ;-)Hvis man skal tage hypotesen som du stiller op, er socialrådgiverens barn så tvangsfjernet? ;-)
Jeg er dog spændt på hvordan det kommer til at gå, når jeg skal læse som socialrådgiver ;-)Hvis man skal tage hypotesen som du stiller op, er socialrådgiverens barn så tvangsfjernet? ;-)
Hehehe, ja det bliver spændende at se!
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128