det kommer helt og holdent an på hvad det er. men jeg mener nu også at økologi er alt for hyped. men at man skal passe på alligevel med at købe ikke øko.. bla æg og svinekøs og fjerkræ. kød generelt.. men primært de tre ting..
fordi at man VED at økohøns har det forholdsvist bedre end alm burhøns, og fritgående høns har det da også bedre end burhøns. men at der er mange fritgående høns fra store farme hvor de får klippet næbet så de ikke hakker hinanden og det er med til at gøre at de har enormt svcært ved at spise, og derfor ikke får nok næring osv... drikke vand..
svinene bliver ofte overfodret med skidt og lort fra hus og have som er fyldt med giftstoffer, de lever ekstremt trangt og der er mange grise der ikke har særlige gode forhold. der går jeg måske udenom ikke øko når det handler om svinekød. men på den anden side spiser jeg ikke særlig meget svinekød da jeg er mere til kylling..
og ja det er sgu forfærdeligt hvordan nogle landmænd har sine afgrøder hvor de bare sprøjter med det ene lort efter det andet. gift og skidt og møj, der vælger jeg øko mel og havregryn og den slags..
og især til min søn der får han også økomad... også sin mme den er også øko.
men ellers ikke... mælk osv er jeg ligeglad. for det er noget koen alligevel skal af med. men der er dog nogle steder hvor jeg ved lidt om malkekøer og syntes det er ganske forfærdeligt. hvor en ko får en kalv og den bliver taget fra koen for at landmanden kan få den fedeste mælk istedet for kalven... og så bliver kalven måske bare fodret op med mælk på flaske der er for lidt nærring i... det er ganske forfærdeligt.. der er der regler for økokøer, at kalvene skal blive hos moderen og så bliver de sat i en slags karantæne... (min søster har arbejdet RIGTIG meget med køer og har været på en gård og boet og malket morgen middag aften, og det var en IKKE øko gård... )
Anmeld