Name it har i set det....

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

741 visninger
5 svar
0 synes godt om
7. juli 2011

muzen

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

7. juli 2011

Mutti2B

7. juli 2011

Madam Blå

Var det det, der skulle være kræftfremkaldende?

Anmeld

7. juli 2011

muzen

hov der stod noget mere en gang hehe

BESTSELLER er i disse dage i de danske medier vedr. en sag, hvor to produkter fra BESTSELLERs børnetøjsmærke NAME IT, som viste sig at indeholde kræftfremkaldende stoffer, ikke blev tilbagekaldt på en tilfredsstillende måde.
Bo Terp, kommunikationschef hos BESTSELLER, udtaler i sagen: ”Vi vil allerførst gerne understrege, at vi på ingen måde har ønsket bevidst at skjule eller fortie noget som helst. Vi har ikke haft andre intentioner end at få ulovlige produkter tilbagekaldt på bedste vis. ”
”Når vi hidtil er gået ud via hjemmesider, butikker og forhandlerne, har vi ment, at det jo er der, vi møder vores forbrugere. Det har nu vist sig, at denne tilbagekaldelsesform er utilstrækkelig og ikke i overensstemmelse med myndighedernes krav, og det beklager vi meget. Derfor har vi allerede nu besluttet at ændre procedurerne, således at vi i eventuelle fremtidige situationer vil annoncere i dagspressen samt informere myndighederne.”
I den pågældende sag går kritikken fra medier og eksperter på at BESTSELLER ikke annoncerede tilbagetrækningen af deres produkter via dagspressen men udelukkende via deres butikker og på NAME ITs hjemmeside www.nameit.com.

Anmeld

7. juli 2011

muzen

så kom det med :-)

Anmeld

7. juli 2011

Mumto3

ARHG!!!! Nu har jeg ikke købt NAME IT i mange år fordi det tidligere er blevet testet fuld af skadelige stoffer. Så i går gik jeg for første gang ind i en name it butik og blev vildt overrasket over at de nu havde tøj af økologisk bomuld og købte et par bluser. Da jeg kom hjem blev jeg dybt skuffet da jeg opdagede at der IKKE stod økologisk bomuld i blusen men blot bomuld.

Så i dag kommer det her frem, ej altså!!!

Jeg tror bare ikke en skid på det firma!!!

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.