hvilken babyalarm?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

29. juni 2011

Kløver

mialt skriver:

hej tøser

jeg mangler virkelig en babyalarm, men aner ikke hva for en jeg skal vælge. der er jo så mange forskellige. og forskellige priser. jeg gider ikke betale en formue, men vil selvfølgelig gerne ha noget ordentligt. jeg skal bruge den til barnevognen.

hva har i af erfaringer med de forskellige. jeg har kigget på en super nova d3, til 1299,-. den skulle være rigtig go har jeg hørt.

knus fra mig



Vi har super nova, og den er vi rigtig rigtig glade for

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

29. juni 2011

salix

132319 skriver:

Philips Avent. Den har mange fede funktioner og så har den sin helt egen frekvens. Udover det har den vuggeviser og mulighed for at tale til barnet igennem forældreenheden. I øvrigt kan den købes til omkring halv pris af hvad den koster herhjemme, på Amazon



har haft dem i hvad 6 / 7 år nu og har ingen ting at udsætte på dem overhovedet... har prøvet med super Nova tideliger og det virkede bare ikke... men Philips Advent  er bare de bedste med digitale kanaler så ingen bryder ind i dem selv om vi bor et sted med tynde væge og 186 lejligheder med mange børn i har vi aldrig i de år vi har haft dem hørt andre børn end vores egen... også rækker de langt og man kan styre baby enheden fra forælder enheden... skruge op og ned for hvor meget lyd den lille skal lave før det går i alamen, eller tænde nat lys eller en sang... der ud over fortæller den hvor varmt der er der hvor baby sover, og den kan sættes på lydløs så man bare får et billede hvis der er lyd der går igennem uden at det larmer...

Anmeld

29. juni 2011

Rsa

Vi har en Padwico 903, de ligger i en ende der er okay at betale sig fra - på tilbud i Babysam til 700 kr, ellers er vejledende pris 1000 kr. (du kan købe dem billigere brugt på dba.dk)

Den har hvad man skal bruge og ikke mere... Baby og Parent junit, modtageren er der vibrator funktion og dermed mulighed for at skrue ned for lyder.

Har ikke oplevet at andre babyalarmer er gået indover og de erutrolig sensitive og robuste (har tabt vore en del gange!)

De holder batteri i okay tid på trods af, at de kører på genopladelige batterier...

Folk jeg kender har blandende meninger omkring super nova, nogle er glade for deres og andre synes de ikke fungerer særlig godt... Generelt har jeg hørt, at der efterhånden er så mange der har dem, at de går i hinanden og det er sådan en generel kritik.

Så jeg vil anbefae Padwico, de kan det, som man skal bruge en babyalarm til og har ikke alle mulige andre, i min verden.  overflødige funktioner som temperaturmåler mm.

Anmeld

29. juni 2011

roenlund

132319 skriver:

Philips Avent. Den har mange fede funktioner og så har den sin helt egen frekvens. Udover det har den vuggeviser og mulighed for at tale til barnet igennem forældreenheden. I øvrigt kan den købes til omkring halv pris af hvad den koster herhjemme, på Amazon



hvordan er det at handle på amazon... er man dækket ind hvis varerne ikke kommer og lign. og hvad hvis de går i stykker???

for det er da mange penge at spare... og står lige og mangler en babyalarm...

Anmeld

29. juni 2011

132319

roenlund skriver:



hvordan er det at handle på amazon... er man dækket ind hvis varerne ikke kommer og lign. og hvad hvis de går i stykker???

for det er da mange penge at spare... og står lige og mangler en babyalarm...



Det ved jeg faktisk ikke, da det er min storebror der har købt dem til mig i barselsgave 

Men da de er købt i England, er de jo ikke sådan lige at sende til reperation. 

Dog har både han og jeg haft vores i 1 år og der har 7-9-13 ikke været noget med dem 

Anmeld

29. juni 2011

132319

jeanett 26 skriver:

Jeg vil fraråde phillips vi har dem

Og af en eller anden grund er der tit en anden der går ind over.

Og det er ligemeget om vi skifter kanal

Der er tit vi vågner om natten ved en baby græder det er bare ik vores egne børn der græder

Er ik særlig sjovt



Det kan ikke være den type jeg beskriver, så  Mine har sin helt egen frekvens, andres alarmer kan ikke gå ind over...

Anmeld

29. juni 2011

heaven

her har vi bare brugt et walkie-talkie sæt fra harald nyborg - 299 tror jeg vi gav og de virkede i de år vi brugte dem... de fåes stadig, de er standart mener jeg

jannie 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.