Mi skriver:
Ja, vi har så lige været ude og prøve at ride med pigerne på 7 år, og nu vil de jo selvfølgelig gerne have en hest
Det har vi nu ikke planer om, men kom til at tænkte på hvad sådan noget mon koster.
Er der ikke nogle hesteglade kvinder herinde, som ved hvad opstalding og løbende udgifter render op i. Tror godt vi kan finde en gård i nærheden hvor den ville kunne opstaldes, så den skulle ikke stå på en rideskole
Nu er jeg tidligere landsstævne rytter, og har haft mange dyre heste, og startet mange stævner.. Det er DYRT..
MEN jeg vil sige at hvis man skal have en hygge pony, som jeg går ud fra i skal have?? En pony som de kan hygge ride lidt på hver anden dag, og få nogle trækture.. Så er det altså ikke lige så dyrt.. Hvis du finder en privat gård i nærheden, så kan du sagtens finde det 500kr.. Og så er der mad ved siden af, og det er altså ikke særlig meget de skal have sådan nogle hygge ponyer..
Jaa så er der dyrlæge, smed osv. Men jo mindre ponyen er jo billigere er prisen jo også.. Jeg vil sige at de ting er lige som at have en bil, man gå længe uden der er store udgifter og også korte..
Jeg mener også at når det kun er hygge ridning, så behøver du ikke et ridehus, en ridebane er fin.. Såå ja det er dyrt, men jeg vil ikke sige at det koster 3-4000 kr om måneden, men derunder..
Hvis de derimod gerne vil ride lidt mere end hygge, så synes jeg du skal finde et sted hvor de måske kan ride på en pony en gang om ugen, og se om det overhovedet er noget for dem... Og hvis de stadig gider efter nogle måneder så ville jeg overveje at købe, men ikke før du er sikker på det er noget de gider i det lange løb. Man skal også tænke på hesten, og det er synd at købe en, og så to måneder efter gider de ikke mere..
