An&Jo skriver:
i har da også været igennem noget af en omgang.. 
min allerstørste frygt er at jeg får det konstateret lige pludselig, ofr indtil videre er alle dem i min familie der er blevet ramt, alle døde fordi det angriber så voldsomt..
det er gået lige i samtlige indre organer, og lægerne har ikke kunnet gøre noget ved det.. 
han skal "heldigvis" ligge på samme hospice som min morfar gjorde for 2 år siden, og ved at han bliver behandlet på en respektfuld måde og de gør alt i deres magt for at han ikke kommer til at mærke noget..
Har man lavet en genetisk udredning for jer endnu? Det er jo en rigtig væmmelig frygt at gå med.
I vores tilfælde har man genetisk udredt mig hele 2 gange men ikke fundet noget. Det er både godt og skidt - godt fordi jeg jo så er rask, og skidt fordi der jo er masser af ting de ikke kan undersøge for.
Derudover har man arrangeret at jeg allerede nu får lavet en MR mammografi 1 gang om året fordi brystkræft har ramt både min mor og min søster, og man ved at scanne kan opdage det væsentligt tidligere end ellers.
Anmeld