Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
har sagt mit job op pga stress, først blev jeg sygemeldt på nedsat tid i 14 dage og ja sagde så op den første dag da ejg bare ikke kunne holde til mere.. lang historie, men nu er jeg på dagpenge og for ikke at få karantæne skal de have en lægeerklæring? hvordan får jeg den? er det direkte min læge jeg skal tale med elelr er det nok at ringe til de der sekretærer der sidder der?
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
lægen
KamillaT skriver: lægen
hvad hvis hun ik vil give mig sådan en?
Anonym skriver: hvad hvis hun ik vil give mig sådan en?
hvorfor skulle hun ikke ville?
hvis du vitterlig er syg og har brug for den?
Du skal til din læge og hvis hun/han ikke vil give dig den kan du ikke blive sygemeldt!
Normalt snakker man med lægen inden man siger sit arbejde op, så man man kan få en lægeerklæring først!
held og lykke - håber det går i orden!
men så skal jeg bestille tid jo og hun har først tid i juli det kan jeg jo ikke vente på
Mor til Liva skriver: Du skal til din læge og hvis hun/han ikke vil give dig den kan du ikke blive sygemeldt! Normalt snakker man med lægen inden man siger sit arbejde op, så man man kan få en lægeerklæring først! held og lykke - håber det går i orden!
har ejg gjord og i første omgang ville hun bare sygemelde mig på nedsat tid i 14 dage.. men det har jo slet ikke hjulpet
hvis lægen ikke vil give dig en lægeerklæring er det vel fordi hun ikke mener du er syg??
da du blev sygemeldt huskede du så at kontakte lægen der ... så lægen var med inde over sygemeldingen?? eller var du bare syg - og mente selv det var stress ?
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128