Spring til sidste ulæste indlæg Følg denne tråd
Hej.
Den anden da min kæreste og jeg sidder og snakker med hans forældre, siger min kæreste at jeg gerne vil have mit første barn som 21 årige. Både min svigerfar og svigermor lyder ikke glad for det og siger at man også lige skal have sin uddannelse og nyde sin ungdom. Jeg vil være færdig med den første del af min uddannelse. Jeg skal begynde på en ny uddannelse og det vil jeg gerne efter jeg har fået mit første børn. Jeg er ikke pigen der er vild med at tage i byen og sådan.Min kæreste er et år ældre end mig.
Er det fortidlig at få børn når vi er 21 og 22 år?
Anmeld
Køb et abonnement på Vores Børn
Magasinet til dig med børn på 0-12 år
Priser fra 149 kr.
Anonym skriver: Hej. Den anden da min kæreste og jeg sidder og snakker med hans forældre, siger min kæreste at jeg gerne vil have mit første barn som 21 årige. Både min svigerfar og svigermor lyder ikke glad for det og siger at man også lige skal have sin uddannelse og nyde sin ungdom. Jeg vil være færdig med den første del af min uddannelse. Jeg skal begynde på en ny uddannelse og det vil jeg gerne efter jeg har fået mit første børn. Jeg er ikke pigen der er vild med at tage i byen og sådan.Min kæreste er et år ældre end mig. Er det fortidlig at få børn når vi er 21 og 22 år?
Hvis i er parate er det vel ikke? Personligt ville jeg vente, men jeg var også aaaalt for nysgerrig på verden omkring mig da jeg var i jeres alder, og havde slet ikke i tankerne at jeg nogensinde ville have børn
Overhovedet ikke Jeg er selv 21 og har en søn på 8 måneder og min kæreste er 22
Det kommer jo meget anpå ens personlighed, og om man er moden nok til at tage det ansvar, som det er at få et barn Man skal bare tænke det godt igennem inden, for det er ikke kun lutter lagkage det hele Men sådan er livet jo
Det kommer jo an på en selv.. jeg var ikke klar til det overhovedet da jeg var 21 år.. Jeg er snart 27 år og har lige fået mit 1. barn og det passer super for mig.. men hvad der er godt for en er ikke for en anden..
Hvis man er parat til det, er det da ikke for tidligt. Og uddannelse kan man jo også tage med et barn.
Hvis det er det i vil, så skal i gøre det
Tak for jeres svar(:Jeg ved godt at det er et megte stort ansvar og at få børn. Der går lige et par år inden vi er 21 og 22.
[ Spring til toppen ]
Story House Egmont A/S Strødamvej 46 2100 København Ø TLF: 70 25 75 10 CVR: 83131128