Du kan tro jeg ved hvor hårdt du har det.................da min mindste og sidste pige var 10 mdr. ville hun ikke tage mit bryst mere.............hun vendte sig væk, og strittede i mod.
Jeg forsøgte i 3 uger, at få genoptaget amningen, ved at lægge hende til når hun sov, var sulten, var træt og pyldret..................men det resulterede hver gang i en afvisning, og sommetider et regulært grådanfald, fordi jeg ikke respekterede hendes NEJ! Mine 2 andre børn, har aldrig afvist brystet, og det var mig der måtte sige nej til dem........................så dette var helt nyt og uventet. Men, men, men...............jeg fik svaret på, hvorfor hun afviste mit bryst...........det var fordi min mens. var på vej, og mit mælk derfor smagte anderledes. Fik min mens 2-3 dage efter hun sagde fra.
Håber at du får talt det hele igennem, med nogle der kan lytte og prøve at forstå, så du kan få knuden i hjertet løsnet lidt.
Anmeld