Anonym skriver:
Hjælp hjælp hjælp
Svigerforældre bor 2min fra os og de kommer hver anden dag herop og bliver her til sent om aften . Vores lille knægts søvn er totalt ødelagt fordi han gider ikke sove når de er her .
Før i tiden så vi dem en gang om ugen og det var rigeligt men hver anden dag er for MEGET . Igår kom svigermor og lavede mad her hos os fordi hun ville lærer mig det men lige pludseligt kommer svigerfar og svoger også og spiser heroppe og de er her til kl 22 . Da de gik sagde de vi kommer lige i morgen fordi min mand skal hjælpe dem med nogle bolig papir. De bruger ham konstant til at gør alt for dem . Og de dage han endelig har fri så tror jeg vi skal slappe af og hygge indtil de dukker op .
Hvad gør jeg ?? Og hvordan afviser jeg på en god måde
Åhh din lille stakkel.
Hvor må det dog være rædselsfuldt 
Du må ganske enkelt tage fat i din mand og få snakket tingene igennem med ham og sige lige ud, at hvis han ikke siger fra over for sine forældre, så kan du ganske enkelt ikke holde ud at blive boende hvor du/I bor. Basta!
Min mor brød totalt sammen, fordi min mormor var ved at plage livet af dem/os da jeg var lille.
Hun var der i tide og utide, og det endte med at min mor sad og græd og rystede over det hele fordi hun ikke kunne være i fred for sin mor.
Det var også ulideligt..jeg kan godt huske det. 
Så få lagt nogle regler..for jeres egen skyld.
Din mand må ganske enkelt sige til sine forældre, at de må ringe på forhånd og spørge om det passer JER, at de kommer, og så kunne I jo fx indføre en søndagsfrokost hos DEM, hvor I kommer der og spiser...bliver et par timer og går igen, så de kan få set barnebarnet.
Før "mødeaktiviteten" over i deres lejr, så jeres hjem igen bliver JERES borg.

Kærligst
Sussie
Anmeld