Fra Kristeligt DagbladNy forskning om de første leveår kan bruges til at forbedre behandlingen af psykiske lidelser som f.eks. borderline personlighedsforstyrrelse. Børn har brug for omsorg for at trives. Den viden har forskerne haft længe. Nu viser ny forskning, at den viden kan bruges i behandlingen af større børn og voksne med psykiske lidelser som for eksempel borderline, og det giver grund til optimisme.
I behandlingen prøver man at lære de voksne det, som de aldrig fik lært på grund af følelsesmæssige svigt fra forældrene.
- Det står mere og mere klart, hvilken betydning forholdet mellem barnet og forældrene har for den enkeltes udvikling og senere liv, siger lektor Stig Poulsen, Institut for Psykologi, Københavns Universitet.
Evnen til at sætte sig ind i andre menneskers følelser og behov og sætte sig ind i sine egne følelser og behov, udvikles igennem de første år af barndommen.
Læs mere her
Anmeld