Anonym skriver:
jahaa skriver som ano, da jeg ikke ved om den omtalte er her inde..
min veninde fik her i nov en dejlig pige, 6 uger for tidligt, hun har selv 2 piger i forvejen.. nå men historien er: hun har nu 3 piger med hver sin mand,(pyt med det jeg holder af hende af ligevel) nå men her ved nr 3 har hun drukket lidt i ny og næ både øl og vin, det har hun selv fortalt mig.. og jeg har en bange anelse om at hun selv har provokert sin fødsels igang. nå men det virker til at hun slet ikke gider hendes datter, ikke noget med at holde det og gå og pjatte med det eller kysse datteren ihvertfald ikke når jeg ser på det.. sidst jeg var sammen med hende fik jeg lov at at holde den dejlige pige og jeg fik hende til at storgrine, dejligt, hvor min veninde udbryder, hmm jeg viste ikke at hun kunne grine???

.. nå da datter var 4 mdr gammel, beggyndte hun at få grød, da min veninde ville have sit liv igen, og hun supp med mme fik nok med mig.. men veninde brokker sig og fortæller at de har problemer med hendes mave og hun vågner 2 gange om natten, jeg kan kun give de råd med svesker, andet mme, evt zone terpi, hvor jeg så opdager at hvis datter ikke drikker hele mme op kommer de det bare i køleskabet igen og så får hun det senere hvor de så varmer det op igen??? må man det?? jeg har aldrig givet mme kun ammet så jeg ved det ikke om man må.. og så vil jeg da gerne have et råd med på vejen hvordan jeg kan hjælpe og støtte min veninde med få det bedre da jeg er bange for at hun er ved at få en depresion. og hvordan skla jeg få det sagt det med mme? så hun ikke bliver ked af det.. så hjælp mig piger.. i er så super til at give råd...
Jeg syntes måske at du skulle sætte dig ned og snakke med din veninde om dine bekymringer og tilbyde hende at du kan tage med hende til lægen, da det som sagt kan være en fødselsdepression..
sig til hende at du har hørt og læst at man IKKE MÅ opvarme mme igen og at du syntes hun skal lave noget nyt hvergang, da det kan være derfor at datteren har dårlig mave..
Du skal støtte hende alt hvad du kan og være der for hende..
I første omgang så se om du kan overtale hende til at gå til sin læge så hun kan blive henvist til en psykolog, så hun kan få snakket om de ting der genere hende så det ikke går ud over hendes datter..
Må jeg have lov at spørge, er det kun den ene datter hun ikke rigtig er i kontakt med eller også de andre børn det går ud over?
Jeg syntes det lyder som om at din veninde virkelig har brug for din støtte og en der muligvis kan fortælle hende hvad der er "rigtig og forkert" hvis man kan sige det sådan..
Du er meget velkommen til at skrive privat hvis du har brug for at snakke med nogen udefrakommende.. Det er som regel nemmere.. 