Jeg har haft en ret ubehagelig uge. Jeg går på 4. semester af min uddannelse og har været i en ringe læsegruppe. Vi var 3, og de overholdt aldrig aftalerne. Noter blev ikke skrevet eller ikke afleveret til tiden, alle møderne blev aflyst, den ene gav udtryk for slet ikke at læse til et af vores 3 vigtige fag, og den anden kommunikerede slet ikke om hvad foregik, fordi hun havde haft travlt en periode.
Jeg konfronterede dem endelig denne uge. Jeg har båret læsset længe. Har haft overtaget meget af deres arbejde i håb om de kunne indhente noget uden held. Afleveret alt til tiden, læst alt. Jeg har ikke forventet at de kunne nå lige så meget, men har forventet en vis del af engagement, da de lovede det fra starten af semesteret. LOVEDE!
Der var blandede reaktioner. Den ene var sød og forstående, men ked af den. Den anden er blevet en sand heks. Jeg endte faktisk med at måtte gå i vrede, fordi hun var totalt irrationel og ikke lyttede til mine forklaringer og argumenter, men i stedet bare sad med næsen i sky og proklamerede, at jeg ikke skulle blande mig i hendes liv.
Der foregik derefter noget mailudveksling. Jeg var venlig, neutral og sober i min mail, hvor jeg ganske roligt forklarede hende, hvorfor det var jeg havde konfronteret dem, og hvorfor jeg var ked af det manglende engagement og de konstant droppede aftaler. Og så fik jeg bare den værste sviner tilbage. Virkelig en personlig mail, som gik langt under bæltestedet og var FULD af løgn og usande påstande, fx:
- Jeg var egoistisk og ufølsom, fordi jeg havde bedt hende den anden skrive noter imens hun havde travlt.
Hende der skrev mailen havde sagt til mig dengang, at hun også var træt af den anden ikke skrev noterne, og at hun var nødt til det, og det var så mig der tog snakken på vores begge vejne. Og nu lader hun så som om, at hun aldrig har været enig, men at det bare er mig der er ufølsom!
- Jeg vil miste venner og bekendte, fordi jeg forventede så meget af folk.
Forventer meget af folk? Jeg har forventet et MINIMUM af engagement og overholdelse af aftaler! Er det urimeligt at forvente, at man ikke aflyser samtlige møder, og at man laver det arbejde man aftaler i gruppen? Nej vel? Har som sagt aldrig forventet de læste alt som mig, men bare at de gjorde LIDT i det mindste!
- At jeg vil blive dårlig til det vi studerer i sidste ende, fordi jeg kun går op i høje karakterer og læsning og ikke bruger tid på venner, familie osv.
Jeg har ALDRIG sagt, at jeg går efter 10 og 12. Jeg har sagt, at jeg vil bestå, og helst have mere end 2. Og desuden læser jeg kun 3-4 timer om dagen (vi har kun 5 undervisningstimer om ugen), så der er RIG mulighed for at være sammen med venner, familie og kæreste. Hvad sker der for den kommentar?
- At det er usundt og bekymrende, at jeg forsøger at holde fast i vores aftaler og holder dem op på det.
Øøøh? Det er lidt det der er pointen i en læsegruppe? Skal man bare acceptere, at ingen aftaler overholdes og at alle møder droppes? Hvad fanden er så formålet med en læsegruppe?
Jeg kan blive ved, men det bliver kun værre. Det er tydeligt en forsvarsmekanisme fra hendes side. Desværre kan hun ikke tale om tingene anstændigt og tage tingene til sig, men går til personligt angreb i stedet. Men hvad skal jeg gøre? Jeg har self. skiftet gruppe, til min gamle højst effektive gruppe, og har afbrudt al kontakt med hende. Men desværre er jeg stadig nødt til at sende noter til hende. De skylder begge mange noter, som er absolut nødvendige til eksamen og jeg ved, at hvis jeg ikke sender, så modtager jeg heller ikke, når hun en gang får dem lavet.
Men jeg er bare så rasende! Jeg kan ikke bare finde i, at hun taler til mig på den måde og så bare lade det ligge og sige "jaja, du har ret til at påklistre mig personlighedstræk og udtalelser, som slet ikke er sande". Jeg kan ikke acceptere, at hun kan få lov at være så ondskabsfuld, modbydelig og nedladende overfor mig, og jeg ikke kan gøre noget ved det! Det virker så forkert på alle leder og kanter! Og det pisser mig af, hver gang jeg er nødt til at sende mit hårde arbejde til hende. Hun fortjener det ikke.
Hvad skal jeg gøre? Kan det passe, at hun skal slippe afsted med at behandle mig sådan? Bare at lade det ligge føles som om, at hun har vundet, når hun har behandlet mig uretfærdigt og modbydeligt uden reel grund og ret til det.
HJÆLP mig! Jeg er så vred og frustreret og fyldt med had!!!